Til forsiden

AfrikaAsienMellemøstenNew Zealand Skotland

AnbefalingerInformationsmøderUdstyrslisterGrupperejserFlybilletter

 

 

 

10 dage – Samburu, Naivasha, Lake Nakuru og Masai Mara

På denne safari er der god tid til at opleve nogle af Kenyas bedste Nationalparker med alle savannens dyr. Safarien indeholder Samburu med ørken og buskland nord for Nairobi og hele Great Rift Valley med flamingo søen med Lake Naivasha og Lake Nakuru samt Kenyas mest spændende safari område, Masai Mara.

 

Afrejse           Efter eget valg til Nairobi

Hjemkomst     Efter eget valg fra Nairobi

Antal dage      10 fra/til Nairobi

Pris                Fra Kr. 15.070 pr person V/2 personer + flybillet

Rejseleder      Lokal engelsktalende guide

 

Forklaring: M = Morgenmad, F = Frokost, A = Aftensmad inkluderet

 

Rejseplan (Printvenlig version)

Fra Nairobi køres nordpå til et af Kenya bedste safari områder, Samburu og Buffalo Springs reservatet, som er rigt på bl.a. elefanter. Det er busk og ørken land hvor nogle af Kenyas mest hårdføre dyrearter, lever.

 

Efter det nordlige buskland, fortsættes til Great Rift valley med Lake Naivasha og Lake Nakuru, hvor der venter et af Kenyas mest imponerende syn, når titusindvis af lyserøde flamingoer som en samlet organisme bevæger sig hen over søen. Herudover kan opleves løve, bøffel, hvidt og sort næsehorn, forskellige antiloper og mange fuglearter.

 

Herfra køres mod Masai Mara, et naturområde, der med sin store vildtbestand på de åbne græs sletter med ensomme paraplyakacier lever fuldstændigt op til forestillingen om den afrikanske savanne. På den vildtsikre, fugtige savanne opleves alt det klassiske savannevildt: giraf, bøffel, struds, elefant, løve, gepard, foruden de store flokke af gnu, zebra og gazelle, der naturligvis gør safarien til noget helt særligt.

 

Efter ankomst tilbage til Nairobi, besøges Karen Blixens Farm. Et besøg på elefant børnehjemmet eller Giraf Manor, kan yderligere arrangeres. På sidst nævnte sted, kan store Rothschild giraffer fordres i hoved højde, fra specialbygget platforme i træerne.

 

Hvis det ønskes kan Safarien forlænges med 3-4 overnatninger ude ved Mombassa vidunderlige strande.

 

Dag 1 Danmark - Nairobi  

Afgang om morgenen fra Københavns lufthavn. Ankomst om aftenen i Nairobis Internationale lufthavn, hvor der er modtagelse af vores folk i Nairobi.

 

Bagage bliver bragt ombord i køretøjerne og der køres til det hyggelige Hotel Jacaranda for overnatning.

 

Ved ankomsten er der kort informations møde, herefter er aftenen til fri disposition med udsigt til en velfortjent natte søvn.

                      

Dag 2 Nairobi - Mount Kenya - Samburu

Der er tidlig morgenmad med en stor lækker buffet i den dejlige have ved poolen. Udvalget er stort og efter et solidt måltid, starter safarien med kørsel nordpå forbi Mt. Kenya til en af Kenyas nordligste Nationalparker, Samburu National Park.

 

Ankomst til sen frokost i Samburu National Park på den flotte og meget afrikansk inspireret Samburu Game lodge. Her er der overnatning, de næste 2 nætter. Lodgen ligger suverænt midt inde i parken i dejlige, grønne omgivelser helt ned til Samburu floden og vil være udgangs punkt for de kommende dages safari i Samburu reservatet. Lodgen er af høj standard med et venligt personale og har et fantastisk køkken med særdeles god mad med buffeter for en hver smag.

 

Efter frokost er der tid til at nyde poolen inden den første store eftermiddags safari.

 

Samburu National Park

Samburu National Park & Buffalo Springs er blandt Afrikas allerbedste parker og et ophold i disse områder er meget udbytte rigt. Områderne adskilles af floden "brunt vand" og udgør tilsammen 250 km².  Naturen er interessant og adskiller sig fra de øvrige safariområder i Kenya.

 

Der er tørt i Samburu og Buffalo Springs, og der findes kun mere hårdføre dyrearter, der har tilpasset sig den ringe nedbør. Naturen er smuk omkranset af bjerge, og i centrum finder man den livgivende Samburu flod. Det er den, der tiltrækker dyrene, og specielt i månederne før regntiden, overgår dyrelivet næsten alt andet i Afrika.

 

Kendetegnende er mange elefanter men også andre dyrearter, der er afhængige af at finde vand. Samburu og Buffalo Springs er varmere end de sydlige og østlige områder, men varmen er tør og ikke ubehagelig.

 

Ligeledes finder man den elegante gerenuk-antilope, også kaldet giraf antilope, og den smalstribede "Grevys" zebra, der kan klare sig i lange perioder uden vand. Af andre nordlige arter findes netgiraffen, somali-strudsen og den majestætiske oryx-antilope.

Overnatning: Samburu Lodge. M/F/A

 

Dag 3 Ophold i Samburu

En hel dag med spændende safari i de tidlige morgentimer og de sene eftermiddags timer, hvor vildtet er mest aktivt. Om morgenen er der mulighed for, at se løver jage og i eftermiddags timerne kommer elefanterne ned til floden for at drikke.

 

Om aftenen er stedet man skal sidde på, den store veranda som nærmest buer ud over floden og som regel ligger der meget store krokodiller på bredden ved lodgen. På den modsatte side af floden, er der sat lys på et træ i skoven og lagt et stykke kød op. Er man heldig vil man se en leopard komme og hente kødet.

 

Fuglelivet er helt fantastisk og rovdyrene er vel repræsenteret. Der er mange oplevelser i denne park.

Samburu Game lodge ånder af Afrika stemning og hører blandt de bedste lodger i Samburu. M/F/A

 

Dag 4 Samburu – Lake Naivasha  

Efter en god nattesøvn og morgenmad går safarien mod sydvest til Great Rift Valley med de mange kratersøer.

 

Efter godt fire timer er der ankomst til frokost, til den flotte Sopa Lodge, smukt anlagt ned til søen. Det er en nyere lodge bygget færdig i år 2002, med en imponerende hovedbygning, restaurant, lounge område og pool område.

 

Indkvartering i store komfortable værelser alle med udsigt ud over den velanlagte have med de store febertræakacier, Yellow Fever Acacia Trees.

 

Naivasha-søen er berømt for sit rige fugleliv og en god bestand af flodheste. Kan man holde sig vågen om natten kan flodheste ses, komme op fra søen for, at og græsse på lodgens område nede ved sø bredden.

 

Sejltur og walking safari

Om eftermiddagen er der bådsafari til den lille halvø, Crescent Island. Oplev søens rige fugleliv med bl.a. hejre, Marabu storke, fiskeørn, vadefugle, små sang fugle samt pelikaner. Ligeledes er der god chance for at de første flodheste i vild natur.

 

På Crescent Island byder der sig en let vandretur, ”walking safari”, hvor der i roligt tempo, kan opleve både giraf, vandbuk, zebra, impala, gnu, Grant’s gazelle og andre antiloper på ganske nært hold. Resten af dagen bruges til afslapning på den dejlige lodge.

Overnatning: Sopa Lodge. M/F/A               

 

Dag 5 Lake Nakuru

Efter tidlig morgenmad køres til Lake Nakuru National park, hvor den første rigtige safarikørsel, eller “game drive”, venter.

 

Omkring Lake Nakuru møder man et fantastisk syn med tusinder af flamingoer. Lake Nakuru er den kendte "flamingosø" som var med i Karen Blixen filmen "Out of Africa.".

 

Lake Nakuru

Søen er i store perioder af året hjemsted for flere hundrede-tusinder af lyserøde flamingoer. Det er forekomsten af alger og små krebsdyr der tiltrækker både den lille "lesser flamingo" og den store "greater flamingo". Søens vandstand er svingende så man kan ikke altid være sikker på, at der er så mange flamingoer - men mange er der.

 

Flamingoerne trækker mellem søerne i Østafrikas Great Rift Valley - Lake Elmenteita lidt syd for Nakuru og andre gange ved Lake Bogoria i nord.

 

Og især ved Lake Nakuru, er der altid mange fugleoplevelser. Pelikanerne tager morgenbad i de første timer efter solopgang, flodørnenes skrig høres fra de gule akacie febertræer nær søen, og de farvestrålende isfugle

fisker i de små vandløb.

 

Den tætte skov omkring søen byder på spændende

oplevelser med de langhårede colombus-aber, bavianer,

vortesvin, og de sjældne Rothchilds giraffer. Ydermere er der i Nakuru den største chance for at se den sky leopard, da parken har god bestand af dem. Væk fra søen findes åbne avanneområder med bøfler, antiloper, vandbukke, løver og ikke mindst det hvide næsehorn. Efter en dyrerig safari returnerer vi til Naivasha Sopa Lodge.

Overnatning: Sopa Lodge. M/F/A

                                                                

Dag 6 Lake Naivasha - Masai Mara National Park

Efter morgenmad går rejsen sydvest på til højdepunktet, nemlig til Masai Mara National Park, med i alt tre overnatninger på Mara Simba lodge. Ankomst til frokost på Mara Simba Lodge.

 

Mara Simba lodge er både en lodge med almindelige værelser samt en permanent tented camp med stationære store luksuriøse Kanvas telte. Lodgen/campen ligger i den østlige del af Masai Mara i et område hvor der altid er mange dyr.  

 

Mara Simba lodge og Camp ligger lige ned til bredden af Talek River som er en stor side flod til Mara floden. Hele lodgens område er lavet med respekt for naturen strækker sig næsten 1 kilometer langs floden og falder perfekt ind med landskabet.

 

Der er vildt voksende træer og stor variation af fugle og sommerfugle. Lodgen er designet i traditionel Masai stil og til at falde i et med naturen. Den er af høj standard med masser af komfort, store værelser og brede gang stier som forbinder bar, restaurant og lounge området med værelserne.

 

Værelserne

Der er 84 værelser arrangeret i grupper af 6 i hver sit naturlige miljø. Alle værelser er fuldt moderne med bad og toilet samt egen private veranda med vidunderlig udsigt til Talek River. Der er 220 Vac leveret fra en generator, mulighed for tøj vask og speciel menuer for børnene.

 

Dag 7 og 8 Masai Mara National Park

Der er nu to hele dage, til at opleve denne fantastiske park, med en af Afrikas største koncentrationer af vildt liv samlet på et sted.

 

Masai Mara er Kenyas mest kendte safariområde, indbegrebet af Afrikas savanne med store åbne sletter og vider med bølgende græs og store dyre forekomster året rundt. Udover ”The Migration” er Masai Mara specielt kendt for mange løveflokke og på de åbne sletter oplever man savannens hurtigste sprinter, geparden, på udkig efter thomsons gazeller og impala antiloper.

 

Rovdyr, der også ofte forekommer på en safaritur i Masai Mara, er leoparder, hyæner og sjakaler. Andre dyrearter på savannen er elefanter, bøfler, giraffer, strudse, zebraer, forskellige antilopearter som Topi og Eland samt flere hundrede fuglearter hvor grippe, ørne og den særprægede sekretær fugl er på jagt efter slanger.

 

I perioden fra juli til oktober bliver sletterne i Masai Mara klædt i et tæppe af mange hundrede-tusinder af tilvandrende gnuer og zebraer – ”The Migration".

 

Det er en utrolig oplevelse, der tiltrækker mange rovdyr og den berømte flodkrydsning fra utallige naturudsendelser foregår blandt andet netop i Masai Mara. På Masai Sprog betyder Masai Mara det plettede sted. Stedet er savannen – pletterne er akacie træer, som er spredt ud over de store sletter i det klassiske billede med ”træet på savannen”.

  

Dag 9 Masai Mara National Park - Nairobi

Efter morgenmaden køres en sidste safari over savannen inden afgang mod Nairobi, hvor der er frokost på restaurant Karen Coffee Garden, der ligger tæt på Karen Blixens museum og gamle farm, som naturligvis besøges.

 

Senere er der afrejse fra Nairobi med Kenya Airways, hvor der serveres aftensmad om bord. Dagen efter lander vi i Europa, hvorfra vi flyver videre til København.

 

Dag 10

Ankomst til Danmark og slut på oplevelsesrig rejse.

 

Tillæg for enkeltværelse: Kr. 3.210 pr person.

 

Arrangementet inkluderer

 

Inkluderer ikke